Skitouring... czyli pomysł na zimową integrację

Kilka słów o tym, że narty zjazdowe to nie jedyna opcja na udaną imprezę.

Narty ... inaczej.

Mimo, że zima w tym roku nieco w kratkę, to w pewnym sensie jeszcze sezon w pełni, dlatego postanowiliśmy wrócić do tematu imprez narciarskich. Nie będziemy jednak opowiadać o alpejskich nartostradach, ani nawet o stokach Białki Tatrzańskiej i przepustowości jej wyciągów. Dlaczego – dlatego, że to temat powszechnie znany popularny i nie wymagający jakichś większych rozpraw. Oferta narciarstwa zjazdowego na rynku jest bardzo szeroka i popularna, a mnogość ofert i możliwości może przyprawić o zawrót głowy. Być może kiedyś poruszymy ten temat bardziej szczegółowo, jednak tym razem pragniemy pochylić się szerzej nad tematem „imprezy Skitour.

Co to takiego?   

Skitoury to połączenie kilku aktywności, które razem mogą dać mnóstwo frajdy i dobrej zabawy, a jednocześnie porządnie zmęczyć. Mogą być też bardzo ciekawym pomysłem dla małych i średnich grup, na turystyczną przygodę w górskich klimatach. Skitouring to połączenie turystyki górskiej, narciarstwa biegowego, zjazdowego i alpinizmu. Sprzęt skitourowy (narty, wiązania, buty i “foki”) pozwala, dzięki budowie wiązań (z ruchomą piętą), oraz nakładkom na ślizgi wykonanym ze specjalnego włosia, na pokonywanie w nartach nawet mocno nachylonych podejść. Po osiągnięciu szczytu wiązania przepinamy na opcję zjazdu i możemy cieszyć się, w zależności od miejsca zjazdu, normalnym lub ekstremalnym narciarstwem zjazdowym.

Dlaczego Skitouring?

Ponieważ jest to coś innego, jest to zabawa, która łączy kilka aktywności i naprawdę pozwala się sprawdzić, oraz zaproponować klientom novum w tematyce związanej z imprezami na świeżym powietrzu w okresie zimowym. Może to być ciekawa opcja dla grup chcących w zimie spróbować atrakcji turystycznej, wycieczki, którą bez nart, ciężko by było przeprowadzić kiedy w górach “śniegu po pas”.

Jak się do tego zabrać?                                                                                                                                                             

Oto nasz przewodnik “step by step”:

W pierwszym kroku na pewno dobrze poznać oczekiwania klienta (grupy). Należy wybadać, czy tego typu atrakcja, wiążąca się z jednak dosyć znacznym wysiłkiem fizycznym, będzie odpowiadała profilowi i preferencjom uczestników. Może da się podzielić grupę ze względu na przygotowanie fizyczne. Równie istotny jest stopień zaawansowania narciarskiego tak, aby nikogo nie postawić przed zadaniem, które znacznie przerośnie jego możliwości.

Krok drugi to odpowiednie dobranie trasy (tras) i zaplanowanie przebiegu czasowego przejścia. Założyć należy minimum 15 procentowy zapas w stosunku do opisów trasy, które znajdziecie w źródłach (w zależności od zaawansowania grupy). Wielu osobom skitouring kojarzy się z nie wiadomo jakimi wysokościami i wielką ekstremą, a tak naprawdę sport ten można uprawiać na niewielkich wzniesieniach i standardowych szlakach turystycznych, w Beskidach czy jeszcze niższych górach.

W internecie znajdziecie wiele opisów miejsc na imprezy skitour, zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami (np: http://www.skitourguide.net/ )

Znalezienie sprzętu

Tutaj należy dokładnie przemyśleć strategię, ponieważ sprzęt skitourowy nie “zalega” na półkach w każdej klasycznej wypożyczalni i w zależności od lokalizacji trasy jaką chcemy przejść, trzeba się zastanowić czy przywozić sprzęt ze sobą czy szukać na miejscu. Ważne, aby sprawdzić i zarezerwować wcześniej dostępność i ilości kompletów w zależności od liczebności grupy.

Często zdarza się, że trzeba posiłkować się kilkoma wypożyczalniami w różnych miejscach i zadbać o transport sprzętu do miejsca startu. Cena wynajęcia sprzętu zaczyna się od 70 pln/za dobę w zależności od miejsca, klasy sprzętu i długości rentalu (zwykle jednak jest to ok 90-100 PLN za komplet).

Przygotowanie planu przejścia i logistyki – czyli jak to zorganizować, aby nie popełnić błędu. W zależności od liczby uczestników przejścia warto postarać się o stworzenie grup dostosowanych wydolnościowo i umiejętnościowo. W przypadku ekip początkujących warto zapewnić minimum 1-2 przewodników-instruktorów na 10 uczestników. Szczególnie na początku pojawi się wiele pytań i błędów i ważne jest aby przewodnik-instruktor był w stanie na nie odpowiedzieć. Dla przykładu pomóc przy sprawach tak prozaicznych jak ustawienie wiązań, poprawienie zsuwającej się foki czy ustawienia butów.

Dobrze jeśli jeden z instruktorów prowadzi a drugi na tzw. “zamku” zamyka grupę. Przy tego typu aktywności niezmiernie ważne dla sukcesu przedsięwzięcia jest także przygotowanie planu B. Ważne aby w sytuacji awaryjnej była osoba, która będzie mogła sprowadzić uczestnika, którego obtarły buty lub złapał go skurcz. Są to przygody często zdarzające się  początkującym podczas skitouringu. Szalenie istotne jest, aby taka sytuacja nie zmusiła do odwrotu lub skrócenia trasy całej grupy. Mogło by to jednocześnie  wpłynżć na sukces całej realizacji.

Kilka ważnych szczegółów:                       

 – przygotuj uczestników pod kątem ubioru! W terenie górskim pogoda może się szybko zmienić, dlatego warto mieć mały plecak z dodatkową kurtką lub parą rękawic.

– pamiętaj o napojach i ewentualnych przekąskach

– nie oszczędzaj na dodatkowych osobach supportujących

– dobierz instruktorów znających trasę i sprzęt

– odpowiednio dobierz trasę i zaplanuj czas

– w miarę możliwości przygotowując imprezę przejdź wcześniej trasę, przelicz czasy, zaplanuj postoje i ewentualne miejsca odwrotu.

Podsumowanie                             

  Przy odpowiednim przygotowaniu i przeprowadzeniu atrakcja taka może być bardzo ciekawą formą aktywności dla grup w sezonie zimowym. W czasach, kiedy każdy był już “wszędzie” i miał już “wszystko”, warto może “łaskawszym okiem spojrzeć na imprezy skitour. Naprawdę miłe jest charakterystyczne szuranie śniegu pod fokami, kiedy przy pięknej pogodzie podziwiasz górskie widoki.

Oczywiście w przypadku pytań bądź wątpliwości – piszcie, pytajcie, z pewnością pomożemy. Teraz już kończę, wpinam narty i ruszam do góry. Pozdrawiam i życzę powodzenia w skitourowaniu.

#imprezy skitour ,  #eventy narciarskie

woman climbing a mountain, in winter, on a sunny day with touring ski

Zobacz inne wpisy